Szczepienia Psów - Program profilaktyki

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Spis treści
Szczepienia Psów - Program profilaktyki
Inne szczepienia dla psów
Przeciwko czemu możemy jeszcze szczepić nasze psy?
Wszystkie strony

pies szczepienia profilaktyka         SZCZEPIENIA PSÓW

Działamy według zasady: Lepiej zapobiegać niż leczyć

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom oraz dbając o dobro Waszych pupili opisaliśmy program profilaktyczny chorób zakaźnych psów, kotów oraz innych zwierząt obejmujący okres od szczenięcia do późnej starości…

Używamy dobrych i sprawdzonych przez nas szczepionek producentów dbających o to, aby ich skład zapewnił Państwa pupilom maksymalną ochronę przeciw chorobom zakaźnym, realnie występującym w naszym otoczeniu.

Dobierając optymalny program szczepień, jesteśmy w stanie zapobiec chorobom, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia Państwa pupila.


CHOROBY ZAKAŹNE PSÓW:

Nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby), leptospiroza oraz wścieklizna to choroby, które realnie występują w Polsce i którymi psy mogą zakażać się między sobą.

Kał, mocz, ślina, krew, to wydzieliny, którymi następuje siewstwo wirusa do środowiska.

Zakażenie zwierzęcia następuje w wyniku kontaktu z materiałem zakaźnym w okresie wiremii oraz siewstwa wirusa.

 


PROGRAM SZCZEPIEŃ PRZECIWKO CHOROBOM ZAKAŹNYM:

JAK POWINNO BYĆ?...

Szczenię, które ssało matkę, posiada przeciwciała przeciwko chorobom zakaźnym, na które suka została zaszczepiona. Przeciwciała te mogą utrzymywać się do ok. 10 tyg. życia, ale u niektórych zwierząt zanikają już po szóstym tygodniu.

Istnieje kilka rodzajów programów szczepień:

 

SZCZEPIENIA BARDZO WCZESNE:

5 tydz

W przypadku bardzo dużego zagrożenia chorobą istnieją szczepionki zabezpieczające szczenięta przeciwko parwowirozie już od 5 tygodnia życia, niezależnie od przeciwciał matki

 

SZCZEPIENIA WCZESNE:

6 tydz., 9-10 tydz., 12-14 tydz.,

zabezpieczające psy przed nosówką, parwowirozą (6 tydz.) , a później ch. Rubartha, parainfluenzą oraz leptospirozą

 


TAKI PROGRAM SZCZEPIEŃ PROWADZIMY W NASZEJ LECZNICY

 

SZCZEPIENIA STANDARDOWE:

8 tydz., 12 tydz.,

wszystkie wyżej wymienione choroby zakaźne

SZCZEPIENIA PÓŹNE:

12 tydz., 16tydz.

wszystkie wyżej wymienione choroby zakaźne

 

Kolejne szczepienia na choroby zakaźne ponawia się każdego roku.

 

 …A JAK JEST?

 

W praktyce szczepienia ochronne psów są dobierane indywidualnie.

Część pacjentów nie jest w stanie stawić się w wyznaczonych terminach szczepień, lub nie może być szczepionych z powodów zdrowotnych.

Nie ma wtedy powodu do niepokoju. Przeciwciała szczepionkowe utrzymują się bowiem nieco dłużej niż wyznaczane terminy szczepień, a u każdego osobnika spadek ich poziomu przebiega w nieco inny sposób.

Postępując zgodnie z zaleceniami producenta szczepionki, by szczepić zwierzęta co roku, w zależności od sytuacji możemy te zalecenia modyfikować.

 

Wyjątkiem jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, gdyż w naszym kraju istnieje prawny obowiązek szczepienia psów przeciwko tej chorobie.

DLATEGO, o ile nie ma poważnych przeciwwskazań,

 ZWIERZĘ POWINNO BYĆ ZASZCZEPIONE PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE DOKŁADNIE CO ROKU.

 


UWAGA:

Tak jak u ludzi, również u zwierząt zdarzają się reakcje nadwrażliwości na szczepionkę. Ma ona związek z niektórymi jej składnikami. Reakcje takie występują rzadko, ale należy o nich pamiętać. Po szczepieniu zwierzęta (szczególnie szczeniaki oraz koty) mogą poczuć się słabiej, mieć podwyższoną temperaturę, i jest to normalne. Natomiast jeśli zaczyna pojawiać się obrzęk pyska, łapek, bądź jakiejkolwiek innej części ciała, dochodzi do ataków padaczkowych lub występuje duszność, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii, który udzieli pierwszej pomocy. Jednocześnie w książeczce zdrowia psa należy wyraźnie zaznaczyć, iż takie zdarzenie miało miejsce

I następnym razem użyć szczepionki innego producenta.

 

 WAŻNE:

 Choroby zakaźne psów, takie ja nosówka, parwowiroza, ch. Rubartha nie są groźne dla człowieka. Natomiast leptospiroza oraz wścieklizna mogą zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu, jak to jest w przypadku wścieklizny.

Dlatego terminy wszystkich wyżej wymienionych szczepień psów powinny być przez nas dopilnowane, aby chronić nie tylko naszych pupili, ale także nas samych.Copyright © 2010 lecznicajaworzno.pl. Powered by Joomla
Template designed by Towfiq I.