Odrobaczanie

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

odrobaczanie Lecznica Weterynaryjna Jaworzno Pańska Góra Krupa Nieużyła
Wszystko na temat odrobaczania psów i kotów...
ODROBACZANIE PSÓW

Pieski mogą zarażać się robakami już przez łożysko, a potem poprzez mleko matki. Odrobaczając zwierzę, zabijamy tylko postaci dorosłe występujące w jelicie,a krążące w tym czasie w krwioobiegu larwy bez przeszkód dostają się za kilkanaście dni z powrotem do przewodu pokarmowego, dojrzewają, i znów się namnażają.

Dlatego tak ważne jest, aby SZCZENIĘ, które pije jeszcze mleko matki, odrobaczać co tydzień, natomiast, po odstawieniu od matki w szóstym tygodniu życia, tabletkę odrobaczająca podajemy już co miesiąc, aż do ukończenia szóstego miesiąca życia. Kolejne odrobaczanie przypada na dziewiąty miesiąc, a potem na pierwszy pełen rok życia zwierzęcia.

DOROSŁEGO PSA odrobaczamy co 3 miesiące (jeśli w domu są małe dzieci, którym jeszcze nie można wytłumaczyć, że po każdym kontakcie z pieskiem należy myć ręce oraz jeśli nasz pupil ma tendencje do zjadania na zewnątrz rzeczy, które mogą być zanieczyszczone kałem innych zwierząt) lub co 6 miesięcy (w pozostałych przypadkach).

UWAGA!!!

Pies i kot mogą zarażać się od siebie pasożytami, również wewnętrznymi. Jeśli masz w domu wychodzącego kota, odrobaczaj psa minimum co 3 miesiące!To, że odrobaczamy naszego pupila co 3 lub 6 miesięcy wcale nie gwarantuje nam, że posiadamy zwierzę wolne od pasożytów.

Zwierzę może zarazić się nimi w każdej chwili, choć osobniki starsze wydają się być bardziej odporne na zarażenie. Mimo wszystko trzeba być czujnym.

Jakiekolwiek objawy zarobaczenia (sucha, matowa sierść, nadmierny apetyt z tendencja do chudnięcia, biegunka, wymioty) powinny być zbadane przez lekarza weterynarii!ODROBACZANIE KOTÓW

W przeciwieństwie do psów, kotki nie mogą przekazywać larw pasożytów przez łożysko. Kociaki zarażają się nimi dopiero podczas karmienia, a więc początek odrobaczania przypada u nich nieco później.

Potem schemat odrobaczania kociąt jest podobny jak u szczeniąt – co miesiąc, do ukończenia 6 miesiąca , potem w 9 i 12 miesiącu życia. Koty wychodzące powinny być odrobaczane min. co 3 miesiące, a domowe piecuchy –co 6 miesięcy.

 

CIEKAWE:

Właściciele kotów wiedzą, jak ciężko czasem jest podać pupilowi tabletkę.

Skarżą się na podrapane ręce i, co gorsza…obrażonego kota.

Z pomocą przychodzą nam nowoczesne środki zwalczające pasożyty wewnętrzne, które podawane są w postaci spot-on, miejscowo, u podstawy czaszki kota (dokładnie tam, gdzie aplikowane są środki przeciwko pchłom i kleszczom). Zapytaj o nie swojego lekarza weterynarii.

 

WAŻNE :

Koty wychodzące, łapiące myszy oraz te u których stwierdza się pchełki są narażone na zarażenie tasiemcem. Obserwuje się wtedy człony pasożyta wypełzające z odbytu, czasem zdarza się, je znaleźć w wymiocinach. W każdym z tych przypadków najlepiej działającym lekiem jest lek podawany w iniekcji.

Należy także pamiętać o regularnym zabezpieczaniu kota przeciwko pchłom.

 

PAMIĘTAJ:

To, że Twój miauczący pupil nie wychodzi z domu nie oznacza, że nie może mieć robaków lub pchełek! Koty bardzo często liżą podeszwy butów swoich właścicieli, na których mogą znajdować się jaja pasożytów. A pchełki tylko czyhają w trawie by wskoczyć na ciepłe nogi i przetransportować się z nimi do równie ciepłego mieszkanka. Dlatego nie pozwalaj kotu na kontakt z brudnym obuwiem, a, gdy w pobliżu miejsca gdzie mieszkasz, widzisz dzikie koty, częściej niż zwykle sprawdzaj swojego podopiecznego pod kątem obecności pcheł (lub częściej – ich odchodów, które, początkowo czarne, po namoczeniu dają dobrze widoczną czerwono-brązową obwódkę).

Copyright © 2010 lecznicajaworzno.pl. Powered by Joomla
Template designed by Towfiq I.