Choroby trzustki

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

ZEWNĄTRZWYDZIELNICZA NIEWYDOLNOŚĆ TRZUSTKI U PSÓW

Polega na zbyt niskiej produkcji enzymów trawiennych przez trzustkę, przez co pokarm nie może być prawidłowo trawiony oraz wchłaniany.Jest to choroba głównie na tle genetycznym, występująca przede wszystkim u owczarków niemieckich, ale także.... 

u innych ras psów. Wśród objawów klinicznych u psa zauważymy biegunkę, pogorszenie okrywy jakości włosowej oraz wychudzenie. Kał może zawierać niestrawione resztki pokarmu oraz śluz.

Występuje także tzw. nietolerancja tłuszczu – im większa zawartość tłuszczu w karmie, tym jego większe ilości w kale (tłuszcz nie jest wchłaniany i gromadzony w postaci tkanki tłuszczowej, ale jest wydalany na zewnątrz).

 

DIAGNOSTYKA:

 

BADANIE KAŁU W KIERUNKU STRAWNOŚCI:

Pobiera się próbkę kału i inkubuje w odpowiedniej substancji chemicznej razem z paskiem kliszy rentgenowskiej. Prawidłowo, zawarte w kale enzymy, trawią składniki kliszy i ulega ona odbarwieniu. W przypadku niedoboru enzymów w przebiegu niewydolności trzustki klisza pozostaje czarna.

UWAGA: o ile brak strawienia kliszy praktycznie potwierdza nam chorobę, o tyle jej strawienie nie wyklucza schorzenia. Zawartość enzymów w kale może być wystarczająca do strawienia kliszy, ale nie do strawienia pokarmu!

 

STĄD KONIECZNE JEST WYKONANIE BADAŃ KRWI:

W naszej lecznicy jesteśmy w stanie oznaczyć w surowicy enzym amylazę, produkowaną między innymi przez trzustkę. W przypadku obniżonych wyników (w połączeniu z brakiem trawienia kliszy) możemy postawić wstępną diagnozę zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki.


UWAGA!!!

Badaniem pozwalającym jednoznacznie potwierdzić chorobę jest oznaczenie we krwi specyficznego enzymu trzustkowego jakim jest TLI. Ze względu na dość wysoką jego cenę wykonujemy je tylko w przypadku wątpliwości co do wyników dwóch wyżej wymienionych badań.

 

  LECZENIE

Leczenie zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki polega na doustnej suplementacji enzymów trzustkowych oraz przestrzeganiu odpowiedniej diety. Z reguły psy bardzo szybko odzyskują swoją masę ciała oraz dobrą kondycję.


Copyright © 2010 lecznicajaworzno.pl. Powered by Joomla
Template designed by Towfiq I.